Awokado to wymagający owoc, który wymaga odpowiedniego przechowywania, aby zachować jego świeżość i wartości odżywcze. Podzielimy się sprawdzonymi sposobami na przedłużenie trwałości tego popularnego owocu. Sprawdź, jak prawidłowo przechowywać awokado!
Spis treści
Przechowywanie awokado to prawdziwe wyzwanie
Dojrzałe awokado to prawdziwy skarb w kuchni, ale jednocześnie wyzwanie, jeśli chodzi o jego przechowywanie. Odpowiednio przechowywane może zachować świeżość nawet przez kilka dni, co pozwoli nam cieszyć się jego kremową konsystencją i bogatym smakiem przez dłuższy czas.
Sprawdź, jak przechowywać pomarańcze
Gdzie trzymać niedojrzałe awokado?
Kiedy kupujemy niedojrzałe awokado, najlepszym sposobem na jego przechowywanie jest umieszczenie go w papierowej torbie. W takich warunkach proces dojrzewania potrwa około tygodnia. Jest to naturalna metoda, która pozwala owocowi dojrzeć w odpowiednim tempie. Owoce możemy trzymać także na kuchennym blacie, z dala od innych owoców i warzyw. Niedojrzałe awokado zazwyczaj trzymamy na blacie przez cztery do pięciu dni.
Ważne jest, aby codziennie sprawdzać dojrzałość awokado. Awokado jest dojrzałe, gdy miąższ ustępuje pod lekkim naciskiem palców, a skórka ma kolor od ciemnozielonego do czarnego i ma nierówną teksturę.
Jak przechowywać dojrzałe awokado?
W przypadku dojrzałego awokado, które planujemy zjeść w ciągu najbliższych dni, najlepszym miejscem do przechowywania jest lodówka. W chłodnym środowisku może ono pozostać świeże przez 2-3 dni. Wkładając awokado do lodówki, najlepiej przechowywać je w szczelnym pojemniku do przechowywania żywności lub w szufladzie do przechowywania warzyw. Jeżeli umieszczamy awokado w takiej szufladzie ważne, aby nie trzymać go razem z bananami lub jabłkami, ponieważ etylen z tych owoców przyspieszy proces dojrzewania awokado.
Sprawdź, jak mrozić mango
Jak przechowywać pokrojone awokado?
Jeśli już przekroiliśmy owoc, również powinniśmy trzymać go w lodówce, aby zapobiec jego szybkiemu psuciu się.
Awokado pokrojone w kostkę lub rozgniecione
Jeśli awokado jest już pokrojone w kostkę lub rozgniecione, najlepszym rozwiązaniem jest przełożenie owocu do pojemnika do przechowywania żywności i przykrycie go folią spożywczą, upewniając się, że folia dokładnie przykrywa owoce i nie ma kieszeni powietrznych. Brak dostępu tlenu zapobiegnie brązowieniu jasnozielonego miąższu awokado.
Przechowywanie połówki awokado
Możemy także przechować połówki awokado w całości – z pestką i ze skórką. Pozostawienie skórki i pestki pomaga zapobiegać utlenianiu, które powoduje brązowienie i utrzymać świeżość miąższu. Aby owoc łatwiej się przechowywał, warto posmarować zielone wnętrze oliwą z oliwek lub sokiem z limonki albo cytryny, a następnie szczelne przykryć całość folią spożywczą i umieść w lodówce.
Sprawdź, jak mrozić awokado
Warto pamiętać, że awokado jest owocem delikatnym i wymaga szczególnej uwagi podczas przechowywania. Niezależnie od tego, czy przechowujemy je w temperaturze pokojowej, czy w lodówce, warto regularne sprawdzać jego stan, co pomoże nam wykorzystać je w odpowiednim momencie i nie zmarnować owocu.