Mrożenie to doskonały sposób konserwowania ryb i owoców morza. Dzięki rybnym mrożonkom nawet mieszając daleko od morza, rzeki lub jeziora możemy cieszyć się daniami z ryb w naszym menu. Jednak kupując mrożone ryby, warto wiedzieć, jak prawidłowo je przechowywać, aby zachować ich walory smakowe oraz zdrowotne.
Spis treści
Jak przechowywać mrożone ryby
Filety z ryb kupujemy najczęściej zamrożone — pojedyncze tuszki, w bloku albo w niewielkich kostkach. Jeśli zamierzamy przechowywać jakiś czas zamrożone filety, to już w sklepie warto włożyć je do specjalnej torby na mrożonki lub umieścić w foliowej torebce i owinąć kilkoma warstwami papieru — dzięki temu ryby nie rozmrożą się w czasie transportu do domu.
Po przyniesieniu zamrożonych ryb do domu, natychmiast umieszczamy je w zamrażalniku. Jeśli podczas przenoszenia albo przechowywania ryby uległy choćby częściowemu rozmrożeniu, w żadnym wypadku nie można ich ponownie zamrażać ponownie!
Jak długo można trzymać mrożone ryby w zamrażalniku?
Ryby przechowuje w zamrażalniku w temperaturze -18 stopni Celsjusza lub niższej. Filety z ryb tłustych (np. łososia, makreli, halibuta) możemy przechowywać w zamrażalniku do 4 miesięcy. Zamrożone filety z ryb chudych (np. dorsza, mintaja) możemy trzymać w zamrażalniku do 8 miesięcy.
Czy filety trzeba rozmrażać?
Filety w małych porcjach nie wymagają wcześniejsze go rozmrażania, jeśli zamierzamy je gotować lub zapiekać. Natomiast kostki przeznaczone do smażenia powinny być częściowo odmrożone, zanim przystąpimy do przyrządzania z nich potraw.
Rozmrażanie ryb
Jak rozmrażać ryby? Ryby najlepiej rozmrażać w lodówce. Filety w bloku należy rozmrażać w temperaturze pokojowej, a gdy zmiękną, podzielić na porcje i natychmiast przyrządzać. Rozmrożona ryba pozostawiona w stanie surowym bardzo szybko się psuje (nawet już po kilku godzinach), dlatego nie można długo jej przechowywać.