Kuchnia polska grzybami stoi, a najbardziej cenione są borowiki, w tym król lasów — borowik szlachetny, czyli prawdziwek. Sprawdź, jakie jeszcze borowiki warto zbierać, aby przygotować grzybowe zapasy na zimę.
Spis treści
Borowiki jadalne z polskich lasów
Borowiki to szlachetne grzyby, które występują w polskich lasach. Wiele z nich jest jadalnych i dodatkowo są one bardzo smaczne. Od stuleci są one wykorzystywane w kuchni polskiej — używane są świeże, a także wekowane i marynowane. Jednak największą sławę zyskały jako grzyby suszone, które są podstawą wielu tradycyjnych potraw, w tym dań wigilijnych. Oto jadalne borowiki, które występują w polskich lasach!
Borowik szlachetny, czyli prawdziwek
Borowik szlachetny, potocznie nazywany jest prawdziwkiem. Jest to aromatyczny grzyb jadalny o szerokich zastosowaniach w kuchniach europejskich. Nadaje się do bezpośredniego spożycia — wykorzystywany do przygotowywania zup, sosów, kremów grzybowych, marynowania, suszenia i do wszelkich innych rodzajów przetworów. Jego kapelusz może mieć średnicę od 6 do 25 centymetrów. U młodych okazów jest zwykle biały lub kremowy, później piaskowy. Z czasem staje się jasnobrązowy i ciemnobrązowy. Trzonek jest masywny i może dorastać nawet do 20 cm wysokości i 10 cm średnicy. Borowika szlachetnego najczęściej znaleźć można pod świerkami.
Borowik usiatkowany
Borowik usiatkowany jest bardzo podobny do borowika szlachetnego. Rośnie najczęściej w lasach liściastych, mieszanych, rzadko iglastych, przeważnie pod dębami i bukami. Średnica kapelusza tych grzybów może dochodzić do 25 cm. Podobną wysokość może osiągać trzonek. Trzonek pokryty w całości wypukłą siateczką, która z czasem brązowieje i staje się brązowa, ale zawsze jest jaśniejsza od trzonu. Borowiki usiatkowane rosną od maja do października, a nawet do połowy listopada. Są to bardzo smaczne grzyby jadalne, które walorami smakowymi dorównują prawdziwkom. Zajmują ważne miejsce w kuchni — możemy suszyć te grzyby, świeże dodawać do zup, sosów i farszów, a także wekować i marynować.
Borowik ciemnobrązowy
Borowik ciemnobrązowy jest bardzo podobny do prawdziwka, a różni się przede wszystkim ciemniejszym kapeluszem i trzonkiem. Jest to bardzo smaczny grzyb. Nadaje się do bezpośredniego spożycia, do suszenia i do wszystkich innych rodzajów przetworów — marynowania, wekowania, sałatek grzybowych. We Włoszech jest jednym z najbardziej cenionych gatunków grzybów i często sprzedawany jest tam na lokalnych jarmarkach i targowiskach.
Sprawdź: rydze – gdzie rosną, jak je rozpoznać
Borowik sosnowy
Borowiki sosnowe rosną przeważnie pod sosnami, ale także pod bukami, na kwaśnych glebach. Jego kapelusz może osiągać nawet 30 cm średnicy. Charakteryzuje się czerwonobrązową barwą kapelusza. Podobnie jak inne borowiki jadalne jest bardzo ceniony w kuchni — nadaje się do suszenia oraz bezpośredniego spożycia.