W sierpniu rosną borowiki - kiedy rosną grzyby w Polsce

Kiedy w Polsce rosną grzyby

Zbieranie grzybów to prawdziwa przyjemność. Szczególnie cieszy, gdy wyjście do lasu wiąże się z powrotem z pełnym koszykiem grzybów – prawdziwków, podgrzybków, koźlarzy, rydzów lub maślaków. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, kiedy rosną grzyby w naszym kraju.

Jakie grzyby rosną w kwietniu i w maju

Już od kwietnia w lasach liściastych można znaleźć majówki wiosenne i smardze. Majówka wiosenna (gąska wiosenna) występuje do czerwca, tworząc tzw. czarcie kręgi na łąkach, skrajach lasów, w trawiastych zaroślach. Jej zapach przypomina zapach mąki. Jest jadalna. Smardze to smaczne grzyby jadalne, jednak w Polsce są pod ochroną gatunkową, więc zbieranie tych grzybów jest zabronione

Kiedy rosną podgrzybki i kurki

Na początku lata, mniej więcej od połowy czerwca, w lasach i zagajnikach pokazuje się coraz więcej grzybów jadalnych: maślaki pstry i sitarz, podgrzybki złotawy i zajączek, kurki,  koźlarze (kozaki), a także niektóre grzyby trujące, jak strzępiak ceglasty, muchomor plamisty, olszówka i goryczak.

W lipcu na ogół jest sucho i upalnie, zatem grzyby rosną słabo. Do prawidłowego rozwoju potrzebują ciepła i dużo wilgoci. Dlatego już w sierpniu, szczególnie w lasach bukowych, można znaleźć sporo jadalnych grzybów, np. gołąbków. Niestety w sierpniu masowo rosną także grzyby trujące, w tym śmiertelnie niebezpieczne muchomory sromotnikowe. 

W tym czasie w lasach iglastych, przy sprzyjającej aurze, pojawiają się: podgrzybek brunatny, mleczaj rydz, zasłoniaki, maślaki i inne.

Kiedy rośnie najwięcej grzybów

Masowy wysyp grzybów jadalnych, a także trujących, najczęściej przypada na wrzesień i październik. W lasach liściastych najwięcej grzybów rośnie na przełomie sierpnia i września. A późną jesienią w takich lasach pokazują się nieraz opieńki miodowe, gąsówki nagie i lejkówki. W lasach iglastych, przy sprzyjającej aurze, grzyby możemy zbierać nawet w pierwszych dniach listopada. 

Kiedy rosną grzyby w Polsce

  • Borowik (prawdziwek) – czerwiec, sierpień i wrzesień (wysyp)
  • Podgrzybek – wrzesień, październik
  • Kurka – sierpień, wrzesień
  • Maślaki – od początku do końca września
  • Gołąbek – sierpień, połowa września
  • Rydze – wrzesień

Ile rosną grzyby?

Na pytanie, jak długo rośnie grzyb, odpowiedź nie jest prosta. Na czas wzrostu grzyba wpływa wiele czynników – przede wszystkim ilość opadów (wilgotność) i temperatura powietrza. Dlatego wiele prawdy jest w powiedzeniu “Roślinie jak grzyb po deszczu”, ponieważ wilgotna aura sprzyja wzrostowi owocników. Miękkie podłoże ułatwia “przebicie się” grzyba na powierzchnię. 

Dużo zależy też od gatunku grzyba. Najprościej mówiąc – miękkie grzyby rosną szybciej. Znacznie wolniej rosną twarde, szlachetne grzyby jadalne takie jak prawdziwki i podgrzybki, które potrzebują nawet ok. tygodnia lub dłużej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *