Czyszczenie grzybów może czasami sprawiać trudności, ale wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, a grzyby będą czyste i gotowe do dalszego wykorzystania. Poradzimy, jak oczyścić grzyby do gotowania, marynowania, mrożenia i suszenia.
Spis treści
Jak oczyścić grzyby do gotowania – do zupy, marynowania, wekowania
Czyszczenie grzybów do gotowania jest proste. W tym przypadku możemy po prostu użyć czystej wody i nie musimy przejmować się osuszaniem grzybów. Świeże grzyby (zarówno te zebrane w lesie, jak i kupione w sklepie lub na targu) dokładnie czyścimy z piasku, resztek mchu i liści oraz igliwia. Następnie kilka razy płuczemy je w czystej wodzie i pozostawiamy na chwilę na sicie, aby odciekły. Ten sposób jest najlepszy do czyszczenia grzybów z blaszkami pod kapeluszem – rydzów, opieniek lub kurek (sprawdź, jak oczyścić kurki). Jeżeli robimy np. zupę z borowików, nie moczymy grzybów za długo, aby nie nabrały zbyt dużo wody.
Jak czyścić grzyby do mrożenia
Mrożenie grzybów jest świetnym sposobem ich konserwowania. Mrozić możemy różne grzyby – zarówno te kupione w sklepie (np. kurki) jak i leśne (prawdziwki, kozaki, podgrzybki). Mrożenie kurek podobnie jak innych grzybów zaczynamy od ich oczyszczenia. W tym przypadku musimy unikać namaczania grzybów w wodzie! Przed mrożeniem zanieczyszczenia usuwamy nożykiem, a następnie przecieramy grzyby delikatną ściereczką (wilgotną) lub miękką szczotką. Czasami konieczne jest przepłukanie grzybów z piasku – w takim przypadku grzyby możemy bardzo krótko opłukać pod bieżącą wodą. Następnie osuszamy je papierowym ręcznikiem… lub suszarką do włosów.
Sprawdź, jak suszyć grzyby w piekarniku
Jak przygotować grzyby do suszenia
Grzybów, które chcemy suszyć, absolutnie nie mogą być płukane w wodzie! Grzyby do suszenia czyści wyłącznie na sucho. Prawdziwki, kozaki lub podgrzybki oczyszczamy z resztek mchu, liści i ziemi nożykiem, a następnie przecieramy wilgotną szmatką, delikatną gąbką lub szczoteczką. Resztki piasku lub ziemi wypłuczemy z grzybów w czasie gotowania suszu.