Owoce pomelo, czyli pomarańczy olbrzymiej

Jak rośnie pomelo? Skąd pochodzi pomarańcza olbrzymia

Pomelo, nazywane pomarańczą olbrzymią, coraz częściej pojawia się w naszych sklepach. Pomelo to smaczny owoc i naturalne źródło witaminy C. Jest to największy cytrus świata, większy nawet od grejpfrutów. Jednak nie każdy wie, jak i gdzie rosną drzewa, na których dojrzewają pomarańcze olbrzymie. Sprawdź, jak rośnie pomelo!

Pomelo, czyli pomarańcza olbrzymia

Pomelo (Citrus maxima), to inna nazwa pomarańczy olbrzymiej. Owoc pomarańczy olbrzymiej jest przodkiem grejpfruta, który powstał z krzyżówki dwóch odmian pomarańczy – olbrzymiej i dzikiej. Owoc pomelo jest największym ze wszystkich owoców cytrusowych. Może ważyć 2 kg i mieć średnicę ok. 20 cm. Wśród znanych odmian wyróżnia się pomelo żółte, zielone i różowe, które mają grubą, skórzastą skórkę, pokrytą woskiem i słodko-kwaśny miąższ. Jest doskonałym źródłem witaminy C i potasu.

Sprawdź, jak rosną ananasy

Skąd pochodzi pomelo?

Wiele osób zastanawia się, gdzie rośnie pomelo. Owoc pochodzi głównie z Azji Południowo-Wschodniej, przede wszystkim z Malezji i Indonezji, ale można go spotkać także na terenach np. Japonii, Tajlandii i Tajwanu. Obecnie uprawiany jest także np. w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Australii i Republice Południowej Afryki.  

Owoc yuzu – co warto wiedzieć o azjatyckim cytrusie

Jak rośnie pomelo?

Jak wygląda drzewo pomelo? Pomarańcza olbrzymia to tak naprawdę duże drzewo, które może osiągnąć nawet 12 m wysokości. Drzewa te rosną szybko w ciągu pierwszych kilku lat, osiągając wysokość 1,5 m. Rozwijają silny system korzeniowy i szeroki baldachim liści.

Wyróżnia się kulistą koroną pokrytą dużymi, błyszczącymi, podłużnymi liśćmi o karbowanych brzegach. Drzewa pomelo są wiecznie zielone. Wiosną drzewa wytwarzają pachnące białe kwiaty, które składają się z pięciu płatków i licznych pręcików. Są one wykorzystywane do produkcji perfum. Po zapyleniu kwiatów zaczynają rozwijać się owoce pomelo, czyli owoce pomarańczy olbrzymiej. Na początku rosną powoli, a dojrzewają dopiero po ok. 8 miesiącach na drzewie.

Kwiaty pomelo na drzewie
Kwiaty pomelo na drzewie / Fot. Canva.com

Z białych kwiatów pomarańczy olbrzymiej jesienią powstają bardzo duże owoce o tej samej nazwie. Wewnątrz owocu pomelo skrywa się miąższ podzielony na segmenty oraz drobne nasionka. Środek nie ma zbyt dużo soku, a jego zaletą jest to, że jest o wiele słodszy niż w przypadku grejpfrutów. 

Drzewa pomelo osiągają dojrzałość w wieku około 10-12 lat i wtedy zaczynają owocować. Mogą owocować przez wiele lat, a niektóre drzewa żyją ponad 100 lat. 

Uprawa pomelo

W ciepłym klimacie drzewa pomelo są uprawiane komercyjnie ze względu na owoce, ale można je również uprawiać jako drzewa ozdobne. Drzewa pomelo najlepiej rosną w pełnym słońcu i dobrze przepuszczalnej glebie. Należy je regularnie podlewać, szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu.

Drzewa pomelo są stosunkowo odporne na choroby, ale mogą być podatne na zazielenianie cytrusów (choroba żółtego smoka). Choroby te mogą powodować opadanie owoców z drzewa, zanim dojrzeją.

Owoce pomelo, czyli pomarańczy olbrzymiej na drzewie
Owoce pomelo, czyli owoce pomarańczy olbrzymiej na drzewie / Fot. Canva.com

Sprawdź, jak rośnie kiwi

Uprawa pomelo w Polsce

Pomarańcza olbrzymia z powodzeniem może być uprawiana w Polsce jako roślina doniczkowa. Ukorzenioną roślinę kupujemy w centrum ogrodniczym lub w internecie. Ważne, aby wybrać zdrowy okaz od sprawdzanego sprzedawcy. Przy właściwej pielęgnacji już po kilku latach pomelo może zacząć owocować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *