Dojrzała truskawka z zieloną szypułką

Jak usunąć szypułki z truskawek?

Kochamy truskawki za ich cudowny smak, zapach i obłędnie piękny wygląd. Zanim jednak wykorzystamy nasze pyszne owoce do koktajli, deserów i wypieków najczęściej musimy obrać je z zielonych szypułek. Jak usunąć szypułki z truskawek? Mamy prosty i szybki sposób na oczyszczenie owoców. 

Kiedy obieramy truskawki z ogonków?

Szypułki, ogonki, zielone listki na truskawkach nie tylko bardzo ładnie wyglądają, ale także pomagają owocom zachować dłużej świeżość. Dlatego jeśli chcemy przechować truskawki na później, zostawiamy szypułki. Ogonków z owoców pozbywamy się już po ich wymyciu, bezpośrednio przed podaniem truskawek lub wykorzystaniem ich w deserach, wypiekach lub napojach. 

Odcięte szypułki truskawek
Odcięte szypułki truskawek / Fot. Canva.com

Jak szybko obrać truskawki z szypułek

Najprostszym sposobem obierania truskawek z ogonków jest ich oderwanie palcami. Ten sposób jest skuteczny, jeżeli truskawki są dojrzałe, jędrne i świeże. Wymaga też trochę wprawy, aby wyciągnąć cały ogonek, razem z zielonym środkiem, a nie jedynie listki.

Drugi dość oczywisty sposób pozbycie się szypułek to odcięcie nożykiem. Jednak przy odcinaniu, razem z szypułką tracimy także dość dużo miąższu truskawki. 

Dlatego lepiej zastosować sprytną metodę. Do usuwania szypułek potrzebujemy… grubej słomki do napojów. Słomkę wbijamy w truskawkę od spodu owocu i wypychamy ogonek od dołu na zewnątrz. Gotowe! Resztki truskawki, które zostaną w słomce, możemy dodać do koktajlu lub zrobić z nich odżywczą maseczkę na buzię, albo po prostu jeść. 

Obrane i pokrojone truskawki bez ogonków
Obrane i pokrojone truskawki bez ogonków / Fot. Canva.com

Czy można jeść szypułki z truskawek?

Oczywiście! Spokojnie możemy jeść truskawkowe ogonki. Najlepiej dodać je na surowo do zielonego smoothie lub koktajlu owocowo-warzywnego. Z wysuszonych szypułek, liści i kwiatów truskawki możemy przygotować także smaczny napar. Pomaga na stany zapalne oraz wspomaga procesy oczyszczania organizmu. 

Truskawkowe ABC

Zebraliśmy kilka porad i patentów na truskawki. Sprawdź:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *