Obieranie jajek na twardo - ważne jest właściwe gotowanie jajek

Jak gotować jajka na twardo, żeby się dobrze obierały?

Gotowanie jajek na twardo to prawdziwa sztuka – w internecie są setki jak nie tysiące artykułów na ten temat. Jednak gdy już ugotujemy perfekcyjne jajko, musimy jeszcze je obrać ze skorupki i tu pojawiają się kolejne problemy. Dlatego poradzimy, jak gotować jajka, żeby się dobrze obierały!

Dlaczego jajka na twardo źle się obierają?

Istnieje kilka potencjalnych przyczyn, które mogą wpływać na sposób obieranie jajek ze skorupek. Przede wszystkim na obieranie jajek ugotowanych na twardo wpływa ich świeżość. Im świeższe jajko, tym trudniej je obrać. Dzieje się tak, ponieważ białko w świeżym jajku jest bardziej kwaśne i mocniej wiąże się ze skorupką. Jajka starsze mają bardziej alkaliczne pH, co ułatwia obieranie.

Na obieranie wpływa też czas gotowania. Jajka gotowane zbyt długo lub w zbyt wysokiej temperaturze mogą być trudne do obrania. Białko może się wtedy ściąć i mocno przywrzeć do skorupki. Po ugotowaniu jajka musimy natychmiast schłodzić w zimnej wodzie – zatrzymuje to proces gotowania i ułatwia obieranie.

Sprawdź, co zrobić z białek na słono

Na obieranie może też wpływać kolor jajek – na przykład jajka z brązową skorupką mogą być trudniejsze do obrania niż jajka z białą skorupką.

Sposoby na gotowanie jajek, żeby się dobrze obierały
Obieranie jajek na twardo / Fot. Canva.com

Jak gotować jajka na twardo, żeby się dobrze obierały?

Istnieje kilka sposobów na ugotowanie jajek na twardo, aby dobrze się obierały:

  • Wybieramy jajka nieco starsze, które mają 7 do 10 dni. Bardzo świeże jajka obierają się znacznie gorzej.  
  • Solimy wodę. Do garnka z wodą dodajemy łyżeczkę soli. Sól pomaga w utwardzaniu białka i ułatwia obieranie jajek. Do wody można dodać również ocet lub sodę oczyszczoną. Te substancje również pomagają w utwardzaniu białka i ułatwiają obieranie jajek.
  • Wkładamy jajka do wrzącej wody, a nie do zimnej. W ten sposób białko szybciej się ścina i łatwiej oddziela się od skorupki.
  • Gotujemy jajka w temperaturze pokojowej. Przed gotowaniem wyjmujemy jajka z lodówki. 
  • Gotujemy jajka przez odpowiedni czas. Czas gotowania jajek na twardo zależy od ich wielkości. Małe jajka gotujemy przez 8-9 minut, średnie jajka przez 9-10 minut, a duże jajka przez 10-11 minut.
  • Po ugotowaniu jajka chłodzimy w zimnej wodzie. Po ugotowaniu jajek natychmiast wkładamy je do zimnej wody. Zimna woda zatrzymuje proces gotowania i ułatwia obieranie jajek.
  • Obijamy skorupki jajek. Przed obieraniem jajek lekko obijamy skorupki łyżeczką lub turlamy je na twardej powierzchni. Pomoże to w oddzieleniu skorupki od białka. Możemy też podrzucać jajka energicznie w suchym rondelku, potłuc skorupki, potem zalać zimną wodą, którą trzeba jeszcze zmienić.
  • Obieramy jajka pod bieżącą wodą. Zimna woda ułatwi obieranie skorupki.
  • Gotowanie jajek na parze. Jajka możemy również ugotować na parze. Jajka gotowane na parze są bardziej delikatne i łatwiej się obierają.

Sprawdź, jak wykorzystać wodę po gotowaniu jajek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *