Świeże jajka

Kody na jajkach: Co oznaczają litery i cyfry na jajach

Jajka to jeden z najpopularniejszych produktów spożywczych w naszym kraju. Czy wiecie, że w Polsce produkuje się ponad 9 miliardów 100 milionów jaj rocznie! Polacy kochają jajka w każdej postaci – nie tylko te podawane z majonezem. Jajka dostępne w sklepach zawsze mają oznaczenia, które mówią wszystko o ich pochodzeniu. Co oznaczają kody na jajkach?

Symbole na skorupkach kurzych jaj: Co oznaczają kody na jajkach?

Kod, który znajduje się na skorupce jajka składa się zawsze z trzech elementów oddzielonych pauzą: X–PL–AABBCCDD

Pierwszy z nich oznacza sposób chowu kury, drugi jest symbolem kraju (PL – Polska), a kolejny składa się z ośmiu cyfr, które zawierają dwucyfrowe kody; województwa, powiatu, działalności, hodowcy.

Dla potencjalnego konsumenta najistotniejsza jest na ogół pierwsza cyfra, która oznacza sposób chowu kury. Cyfry oznaczają:

  • 0) Jaja z produkcji ekologicznej. Ptactwo hodowane jest tradycyjnymi metodami, na świeżym powietrzu i karmione wysokiej jakości paszą. Jajka te powinny odznaczać się najwyższymi walorami zdrowotnymi i smakowymi, dlatego też są najdroższe.
  • 1) Jaja z chowu na wolnym wybiegu. Zwierzęta hodowane są na świeżym powietrzu, mogą swobodnie wychodzić z kurnika, a zamykane są zwykle tylko na noc.
  • 2) Jaja z chowu ściółkowego. Kury trzymane są w zamkniętych kurnikach, jednak mogą swobodnie chodzić po naturalnej ściółce.
  • 3) Jaja z chowu klatkowego. Zwierzęta hodowane są w klatkach, często pozbawionych ściółki, przez co nie mają możliwości swobodnego poruszania się. Kury z chowu klatkowego karmione są sztuczną paszą, a jajka oznaczone cyfrą 3 są najtańsze.

Jeżeli zależy nam na jajkach z konkretnego województwa warto zwrócić uwagę na pierwsze dwie cyfry po oznaczeniu kraju (czyli PL).
I tak 02 to województwo dolnośląskie, 04 – województwo kujawsko-pomorskie, 06 – województwo lubelskie, 08 – województwo lubuskie, 10 – województwo łódzkie, 12 – województwo małopolskie, 14 – województwo mazowieckie, 16 – województwo opolskie, 18 – województwo podkarpackie, 20 – województwo podlaskie, 22 – województwo pomorskie, 24 – województwo śląskie, 26 – województwo świętokrzyskie, 28 – województwo warmińsko-mazurskie, 30 – województwo wielkopolskie, 32 – województwo zachodniopomorskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *