Czy oglądamy serial, kibicujemy ulubionej drużynie, czytamy wciągającą książkę, czy beznamiętnie przeglądamy w telefonie co nowego w social mediach, często mamy pod ręką ulubione przekąski. Z reguły nie należą do zdrowej żywności. Jednak jest jeden dip, który może stanowić zdrowy dodatek do chipsów i nachosów – jest to guacamole.
Spis treści
Co to jest guacamole i z czego przyrządza się ten dip
Guacamole to bardzo prosty, kilkuskładnikowy dip, pochodzący z Meksyku, którego bazą są dojrzałe owoce awokado. Jego nazwa pochodzi od połączenia słów z języka Azteków Nahuatl: ahuacatl (awokado) oraz molli (sos). Podstawowa wersja guacamole ma 3 składniki: awokado, sok z limonki oraz sól, ale jak to bywa w kuchni – każdy przepis ewoluuje w zależności od preferencji kucharza.
Ile kalorii ma guacamole
Awokado to owoc bogaty w tłuszcze, stąd i pasta guacamole wyróżnia się dość dużą kalorycznością. W zależności od proporcji składników 100 g guacamole ma w granicach od 140 do 160 kcal.
Sprawdź, co to jest sos holenderski
Dlaczego guacamole jest zdrowe?
Awokado, główny składnik dipu, zawiera mnóstwo błonnika, witaminy C, A, E, K i B6, kwas foliowy i niacynę, a także spore ilości minerałów, takich jak wapń, magnez, fosfor, potas, cynk i żelazo. Lista ta mogłaby wskazywać, że ten owoc to samo zdrowie, jednakże nie bez powodu owoc ten jest najbardziej kalorycznym owocem świata. Pomimo niewielkich ilości cukru (tylko 6 g), w 100 g awokado znajduje się ok. 14 g tłuszczy, dlatego też nie należy spożywać go w zbyt dużych ilościach, szczególnie jeśli akurat jesteśmy na diecie.
Niemniej jednak guacamole jest zdrową przekąską. To bogactwo witamin, w tym witaminy C wzmacniającej odporność organizmu, potasu regulującego ciśnienie krwi, dużej ilość zdrowych dla serca tłuszczy jednonienasyconych oraz błonnika, który działa zbawiennie na układ trawienny, a jednocześnie sprawia, że dłużej szybciej i odczuwamy sytość. Ponadto, meksykańskie guacamole, mimo dużej zawartości tłuszczy, jest obok greckiego tzatziki jednym z najmniej kalorycznych dipów, a to wystarczający powód, żeby wprowadzić je do naszej diety.
Jak zrobić guacamole w domu – instrukcja krok po kroku
Aby przygotować smaczne guacamole, wystarczy dosłownie kilka składników:
- 2 dojrzałe awokado
- sok z limonki
- cebula (żółta lub czerwona)
- pomidory (jędrne, ale nie wodniste)
- kolendra lub natka pietruszki
- sól i pieprz do smaku
Awokado obieramy i rozgniatamy w miseczce na gładką pastę. Dodajemy sok z limonki, który podbije smak, ale także spowolni proces utleniania się awokado. Cebulę, kolendrę i pomidory (bez skórki i po usunięciu wodnistych nasion) drobno siekamy i mieszamy z pastą. Solimy i pieprzymy do smaku.
Kto lubi ostre, bardziej wyraziste dipy, może dodać drobno posiekaną papryczkę chili, czosnek lub kilka kropel sosu tabasco. Z kolei wielbiciele łagodnych, śmietanowych smaków mogą wmieszać w dip 1-2 łyżki gęstego jogurtu. Wariacji tego dipu jest wiele i rekomendujemy wypróbować kilka z nich.
Należy pamiętać, że guacamole to przekąska, która najlepiej smakuje bezpośrednio po przyrządzeniu, ale nie znaczy, że nie można zachować jego resztek na później. Ważne, żeby przechowywać je bez dostępu do powietrza, np. przykryte szczelnie folią spożywczą, która będzie stykać się z powierzchnią sosu.
Z czym podawać guacamole?
Guacamole idealnie sprawdza się jako przekąska, jak i dodatek do różnych dań. Świetnie smakują z nachos i pałeczkami z marchewki i selera, jako sos do hamburgera lub tacos z mięsem, a także na kanapce z jajkiem, plastrami indyka czy bekonem. Dodaj go na grillowanego pstrąga, wędzonego łososia, pieczone łódeczki z ziemniaków albo warzywne paszteciki. Te połączenia smaków mogą cię pozytywnie zaskoczyć!