Dojrzałe truskawki - owoce idealne dla osób na diecie

Czy truskawki są zdrowe?

Świeże, soczyste, dojrzałe truskawki z polskich upraw są dostępne są w sprzedaży jedynie przez krótki czas. A warto objadać się tymi delikatnymi owocami, bo nie tylko są piękne, pachnące i pyszne. Są także pełne witamin i składników mineralnych. Sprawdź, czy truskawki są zdrowe i co zawierają te cudowne owoce. 

Truskawki to prawdziwa “witaminowa bomba”. Mają więcej witaminy C niż owoce cytrusowe. Do tego dochodzą witaminy z grupy B oraz witamina PP – m.in. to dzięki niej nasza skóra jest w dobrej kondycji. Dodatkowo truskawki to źródło wapnia i fosforu – czyli wzmacniają nasze kości. Zawierają także dużo żelaza, chroniącego nas przed anemią, sok truskawek jest bakteriobójczy (zawiera fitoncydy, jak chrzan, czosnek i cebula).

Ile kalorii mają truskawki?

Truskawki to idealny owoc dla osób na diecie. 100 g truskawek to ok. 40 kcal. Taka porcja zawiera także ok. 60 mg witaminy C i aż 100 mcg witaminy B2, 30 mcg witaminy B i 100 j.m. witaminy A. Poza tym truskawki zawierają prawie wszystkie makro- i mikro elementy, a przede wszystkim: żelazo, wapń, fosfor, magnezu i mangan.

Czy wiesz, że garść truskawek waży ok. 70 g i zawiera tylko 23 kalorie! 🍓🍓🍓

Czy truskawki są zdrowe?

Truskawki zawierają także bromelinę – enzym odpowiadający za rozkład białka. W związku z tym jedzenie truskawek pomaga oczyścić organizm.

Truskawki polecane są też osobom cierpiącym na choroby reumatyczne, podagrę, schorzenia wątroby, nerek, kamienie moczowe i żółciowe oraz artretyzm – truskawki działają alkalizująco i moczopędnie.

Te pyszne owoce można wykorzystać także w celach kosmetycznych. Maseczka z rozgniecionych truskawek doskonale odświeży i nawilży cerę.

Niestety, u niektórych truskawki wywołują alergię. Najczęściej ten problem dotyczy dzieci. Powodem jest reakcja na niektóre białka występujące w tych owocach.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.