Jak usunąć etykiety ze słoików na przetwory

Jak usunąć etykiety ze słoików lub butelek

Słoiki to idealne naczynia do przechowywania żywności, w tym przetworów. Można je wykorzystywać wielokrotnie i kupić razem z gotowym produktem. Wówczas pojawia się jednak problem – jak usunąć etykiety ze słoików z przetworami ze sklepu. Jest na to kilka sprawdzonych sposobów! Poradzimy, jak pozbyć się naklejek ze słoików i butelek! 

Szklane słoiki i butelki są ekologiczne, są odporne na ciepło, nie zawierają szkodliwych substancji, które mogą wydzielać się pod wpływem wysokiej temperatury, a dodatkowo można je używać wiele razy. Słoiki to idealne naczynia do wszelkiego rodzaju przetworów – kiszonek, a także pasteryzowanych sałatek w zalewie octowej, dżemów, kompotów i galaretek. Natomiast szklane butelki idealnie sprawdzą się jako naczynia na domowe soki i nalewki – na przykład tradycyjną nalewkę wiśniową. 

Jak usunąć klej z etykiety i nalepki za słoików

Słoiki i butelki możemy wykorzystywać wielokrotnie. Często jednak, te kupione ze sklepowymi przetworami, posiadają naklejone etykiety. Wiele pań i panów domu nie lubi gdy słoiki na przetwory posiadają stare naklejki. Zdarza się, że mimo wielu wysiłków, bardzo trudno jest usunąć klej ze słoika. Poradzimy jak usunąć nalepki ze słojów i butelek. 

Jak usunąć etykiety tłuszczem – usuwamy klej ze słoików i butelek

Tłuszcz to idealny środek do usuwania etykiet, naklejek i nalepek ze szklanych powierzchni. Doskonale sprawdzi się także w przypadku słoików i butelek. Wystarczy, że posmarujemy papierową etykietę masłem, olejem lub majonezem i pozostawimy na kilka godzin lub na całą na noc. Następnie po prostu delikatnie usuwamy warstwę tłuszczu razem z niepotrzebną etykietą, a słoik lub butelkę myjemy ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. 

Jak pozbyć się etykiet gorącą wodą

Czasami przy usuwaniu nalepek skuteczna jest po prostu gorąca woda. Jednak niestety, ten sposób nie zawsze działa. Często, nawet gdy słoiki przez kilkanaście minut pasteryzujemy we wrzątku, etykiety nadal pozostają i to przez kilka kolejnych lat! W takim przypadku radzimy wykorzystać metodę z zastosowaniem tłuszczu. 

Terpentyna i WD40 na nalepki ze słoików

W szczególnie trudnych przypadkach, do usunięcia naklejek na słoikach, możemy pokusić się o wykorzystanie terpentyny lub  preparatu WD 40. Nie zalecamy jednak stosowanie tych środków. 

Jak pozbyć się kleju po naklejkach ze słoików i butelek

Zdarza się, że klej ze słoika uda usunąć się przez kąpiel lub odmaczanie w gorącej wodzie, jednak na szklanej powierzchni pozostaje klej. W takiej sytuacji również niezastąpiony jest tłuszcz! Na szmatkę lub papierowy ręcznik nanosimy olej, majonez lub miękkie masło i usuwamy pozostałości kleju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *