Grzyby to prawdziwy skarb, który z upodobaniem wykorzystujemy w kuchni. Dodają aromatu i smaku zupom, gulaszom, sosom, farszom oraz wielu innym potrawom. Możemy je dodawać świeże, suszone albo jako przyprawy — ekstrakt grzybowy lub mączkę. Taki skoncentrowany dodatek idealnie podkreśli smak naszych dań. Oto przepis na pyszny ekstrakt grzybowy.
Spis treści
Co to jest ekstrakt grzybowy i do czego go używamy?
Ekstrakt grzybowy to doskonała przyprawa, którą możemy doprawiać wiele potraw — zupy, dania mięsne, pasztety, sosy, farsze, sałaki i ryby. Wystarczy łyżeczka ekstraktu grzybowego, aby danie zyskało całkiem nowy smak. Ekstrakt jest cenną przyprawą szczególnie dla osób, które źle trawią potrawy z grzybów.
Gotową przyprawę możemy kupić w sklepach, ale korzystając z bogactwa naszych lasów, możemy także przygotować ją w domu i wykorzystać grzyby, które nie nadają się do suszenia, kiszenia lub marynowania.
Sprawdź, jak suszyć grzyby w piekarniku
Z jakich grzybów robimy ekstrakt grzybowy?
Ekstrakt grzybowy możemy zrobić z grzybów świeżych lub suszonych. Do jego przygotowania najlepiej wykorzystać grzyby uszkodzone (pokruszone, nadłamane, obgryzione przez ślimaki) oraz nóżki. Do przygotowania ekstraktu nadają się wszystkie grzyby jadalne, ale najlepsza przyprawa powstaje z grzybów aromatycznych — borowików lub podgrzybków.
Jak zrobić ekstrakt grzybowy w domu?
Przygotowani ekstraktu wymaga jedynie odrobiny cierpliwości oraz odpowiedniego rondla o dość grubym dnie, w którym będziemy gotować grzyby.
Ekstrakt grzybowy ze świeżych grzybów — wykonanie krok po kroku
- Grzyby drobno kroimy lub mielimy w maszynce do mięsa i dusimy w małej ilości lekko osolonej wody (tyle wody, aby przykryła grzyby).
- Wydzielający się sok zlewamy co pewien czas do innego naczynia, a do rondla dolewamy kolejne porcje osolonej wody.
- Gotujemy i dolewamy wodę tak długo, aż grzyby przestaną wydzielać sok.
- Wyjmujemy grzyby z rondla, wyciskamy z nich resztę soku, po czym przecedzamy przez czystą gazę lub bardzo gęste sitko.
- Następnie wszystko wlewamy do czystego, szerokiego rondla i gotujemy bez przykrycia na małym ogniu aż do uzyskania konsystencji syropu (sok nie chce spływać z łyżki, pozostaje na niej cienka warstwa ekstraktu).
- Gorący ekstrakt przelewamy do wyparzonych butelek (możliwie jak najmniejszych) i natychmiast szczelnie zamykamy. Szybko studzimy.
Jak zrobić ekstrakt z suszonych grzybów?
W przypadku grzybów suszonych postępujemy bardzo podobnie jak ze świeżymi. Do zrobienia ekstraktu najlepsze będą ciemne grzyby, które gorzej wyglądają w daniach. Przed gotowaniem ich w osolonej wodzie grzyby mielimy w maszynce do mięsa lub rozkruszamy w moździerzu. Następnie podstępujemy według przepisu na ekstrakt ze świeżych grzybów.
Jak przechowywać domowy ekstrakt z grzybów?
Ekstrakt trzeba przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu, ale dla pewności butelki napełnione ekstraktem pasteryzujemy 30-40 minut w temperaturze 100°C.